przeprowadzkiW dzisiejszym świecie człowiek coraz częściej zmienia miejsce swojego zamieszkania. Emigracja zarobkowa, a także przeprowadzanie się w miejsce gdzie pracujemy stało się standardem naszej rzeczywistości. Aby rozpocząć swoje życie w innym miejscu, często musimy przeprowadzać się z całym naszym dotychczasowym dobytkiem. W tym celu korzystamy z usług firm oferujących transport przedmiotów. W tym artykule opiszemy jak należy właściwie podejść do sprawy przeprowadzki, a także w jaki sposób nie dać się oszukać przez firmy przewozowe.

Jak wybrać firmę przeprowadzkową?

Jeżeli chcemy wybrać firmę, która spełni wszystkie, nasze oczekiwania warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Najczęściej odwiedzamy stronę domową danej firmy. Często zdarza się jednak, że zamieszczone na niej opinie klientów są wyssane z palca i nie oddają całej prawdy o danym usługodawcy. Wtedy należy zaczerpnąć rady na portalach, które nie są w jakikolwiek sposób związane z firmą, którą diagnozujemy. Bezstronne wypowiedzi kilku osób, szybko zweryfikują nasz pogląd na temat firmy. Dowiemy się jaka jest naprawdę, która wykonuje przeprowadzki. Dobrym i zarazem sprawdzonym źródłem informacji są również nasi znajomi, warto popytać ich o to czy nie znają jakiejś solidnej firmy przeprowadzkowej. Na pewno, ktoś będzie w stanie nam pomóc.

Przeprowadzki: z umową czy bez?

Drugim w kolejności i zarazem najważniejszym z punktów, o których musimy pamiętać jest podpisanie właściwej umowy. Musi ona zawierać nie tylko dokładne dane firmy świadczącej nam usługi, czy też miejsce docelowe transportu. Warto pamiętać również o takich rzeczach jak odstąpienie od umowy, przez nas bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Ta klauzula da nam pole manewru w sytuacji, gdy z jakiś powodów dotychczasowy usługodawca przestanie nas zadowalać. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele firm transportowych zastrzega sobie, aż 50 % wartości zamówienia, jako zwrot w przypadku odstąpienia od umowy. Należy również pamiętać o dokładnym spisaniu naszego inwentarza. Nie każda firma jest na tyle uczciwa, aby powierzać im swoje osobiste rzeczy. Często może zdarzyć się, że niektóre z nich wyparują w drodze do miejsca docelowego, wtedy to mamy twarde dowody na to, że dana rzecz została załadowana na samochód firmy transportowej. Kolejnym punktem na każdej podpisywanej przez nas umowie powinien być ustęp opisujący konsekwencje uszkodzenia naszego mienia podczas transportu. Wiele firm pomija ten aspekt starając się w ten sposób wymigać od ewentualnych konsekwencji uszkodzenia naszych rzeczy. Podpunkt ten musi zawierać wysokość ewentualnej gratyfikacji, jeżeli firma nie dość uważnie przetransportuje nasz dobytek. Mamy wtedy podstawy do ewentualnych roszczeń. Ważnym aspektem każdej umowy jest ustalenie odpowiedniej ceny. Pamiętajmy, że zawsze należy pytać, czy nie ma ukrytych kosztów, jak również czy cena podana na umowie jest cena brutto. Jeżeli nie zadbamy o ten fakt, na końcu gdy przyjdzie nam dokonać rozliczenia z firmą transportową może okazać się, że musimy dopłacić jeszcze 23 % procent vatu, ponieważ cena na umowie była ceną netto.

Przeprowadzki wcale nie muszą być czymś strasznym, wystarczy tylko wiedzieć jak do nich podejść. Jeżeli będziemy stosować się do powyższych wskazówek, możemy być spokojni o to że nasz dobytek dojedzie cały do naszego nowego miejsca zamieszkania. Wtedy to będziemy mogli cieszyć się z sprawnego i profesjonalnie załatwionego transportu.

Podobne wpisy