Jak zorganizować przeprowadzkęKażda przeprowadzka wymaga przygotowania i czasu. Im większa jest powierzchnia do przeprowadzenia, tym więcej czasu będziemy na nią potrzebować. Dla przykładu, przeprowadzenie umeblowania i akcesoriów z kawalerki, będzie wymagać niewiele pracy w porównaniu z przeprowadzeniem rzeczy z domku jednorodzinnego czy całego biura. A więc, jak należy zorganizować przeprowadzkę, by zajęła jak najmniej czasu i byśmy nie przepłacili jej ogromnym stresem?

Zacznij od planu przeprowadzki i przygotuj listę rzeczy do zrobienia.

Zaczynając od listy, będziemy trzymać się planu i o niczym nie zapomnimy podczas przeprowadzki. Na liście powinny się znaleźć takie czynności, jak:

  • pojemniki i kartony na rzeczy,
  • pomocnicy,
  • czasowe rozplanowanie przeprowadzki,
  • transport lub wynajem firmy przeprowadzkowej.

Wstępnie oszacuj, jaka ilość kartonów i zabezpieczeń będzie potrzebna na wszystkie rzeczy, które chcemy przewieźć w nowe miejsce. Oprócz kartonów, potrzebne będą duże worki foliowe – na odzież, lżejsze rzeczy, a także rzeczy, których chcemy się pozbyć, oddać lub wyrzucić. Przeprowadzka to także generalne sprzątanie i selekcjonowanie zgromadzonych przez lata przedmiotów. Przydadzą się także: taśmy klejące i izolacyjne, folia bąbelkowa do zabezpieczania przedmiotów i mebli, noże, nożyczki, pisaki i metki do oznaczania. Wszystkie potrzebne akcesoria możemy zakupić w sklepach papierniczych czy budowlanych. Także kartony do przeprowadzki możemy kupić, lub oszczędniej, poprosić o zbędne w sklepach wielobranżowych.

Jeśli dysponujemy małą ilością czasu na zorganizowanie całego przedsięwzięcia, dobrze jest znaleźć pomocników. Znajomi czy rodzina chętnie pomogą przy pakowaniu całego dobytku. W innych przypadkach, można nawet zatrudnić firmę przeprowadzkową, by przygotowała do transportu meble i inne przedmioty domowego użytku. Eksperci pracujący dla firm przeprowadzkowych, zajmują się za nas rozkręceniem mebli i zabezpieczeniem wszystkich przedmiotów przed potencjalnymi uszkodzeniami podczas transportu. Oczywiście, możemy tę czynność wykonać sami. Meble, które nadają się do rozkręcenia, demontujemy, oznaczając części. Śruby i gwinty z mebli, pakujemy w woreczki i przyklejamy do pozostałych części mebli. Meble, których nie da się rozkręcić, należy opróżnić i zabezpieczyć – Zaklejamy szuflady i szafki, by nie otworzyły się podczas transportu, folią lub kartonem zabezpieczamy rogi mebli i obrazów. Zabezpieczamy szklane powierzchnie.

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego transportu. Odpowiedniego – to znaczy, takiego, który na raz przewiezie wszystkie rzeczy. Jednorazowy kurs jest bardzo istotny w przypadku, gdy przeprowadzamy się do innego miasta. Zacznijmy od ustalenia, jaki rodzaj transportu będzie nam potrzebny – czy wystarczy transporter czy raczej większa ciężarówka. Czy możemy sobie pozwolić na wynajem samochodu dostawczego od firmy przewozowej. A może nasze rzeczy można przewieźć samochodem osobowym na dwa kursy? Taka możliwość jest bardzo dogodna, jeśli przeprowadzamy się w obrębie jednego miasta czy nawet jednej dzielnicy. Jeśli decydujemy się na wynajem profesjonalnej firmy, musimy mieć pewną orientację, ile nasze rzeczy zajmują miejsca. Dlatego o transport dobrze zadbać, gdy jesteśmy już w połowie spakowani. Wtedy mamy pewność, co do tego, jaki mamy zapas czasu i ile rzeczy nam jeszcze przybędzie. Z firmą transportową należy ustalić datę przeprowadzki. Ekspertom należy także zgłosić, co przewozimy i jaki rodzaj przeprowadzki przygotowujemy (np. przeprowadzka szkoły muzycznej i fortepianów różni się nieco od tej, typowej, domowej).

Jeśli uda nam się dobrze rozplanować całą operację, sam transport rzeczy nie powinien zająć więcej niż jeden dzień, a często nawet jest to jeden kurs samochodem i wypakowanie rzeczy. Opisywanie kartonów pozwala bezbłędnie ulokować przedmioty w nowym lokum, bez sprawdzania ich zawartości. Rzeczy kuchenne trafią do kuchni, inne, do pomieszczeń dziennych. Prosta czynność metkowania pozwoli nam oszczędzić czas przy rozpakowywaniu dobytku w nowym miejscu. Możemy poprosić znajomych, by pomogli w przenoszeniu rzeczy do samochodu i przy wypakowaniu. Współpraca na tym etapie, oszczędzi nasze mięśnie przed intensywnym wnoszeniem ciężkich kartonów po kilka razy. Pozwoli to także zaoszczędzić czas, jeśli np. transport wynajmujemy na godziny.

Podobne wpisy